NEWS FROM PRINCIPAL |

NEWS FROM PRINCIPAL:CONGRATULATIONS TO STAFF AND STUDENTS FOR SECURING 100% RESULT IN CLASS X & XII BOARD EXAMS

Achievements 2016-17

DATE

NAME OF THE COMPETITION

ORGANISER

PLACE

STUDENT’S NAME

JUNE 2016-16.8.16

 

SUB JUNIOR CARNATIC MUSIC-VOCAL

RR SABHA

II

V.S. HARSHITHA SHRI-V A

16/8/16

MAGICAL EXPRESSION ART

DESIGN SCHOOL DRAWING AND PAINTING

III

E.PRANAV – I C

5/7/16

SANGEETH SAMRAT KEYBOARD DUET COMPETITION

SANGEETH SAMRAT

QUARTER FINALS (INTERNATIONAL LEVEL)

R.AKASH – X  A

R.PRAKASH – X A

5/7/16

BRAIN O BRAIN FEST

ABACUS

EXCELLENCE TROPHY

ABHIJEET – III C

 

FANCY DRESS

AUROBINDO SCHOOL

II

N.ANOSHKA-I B

19.8.16

RAMAYANA CONTEST

SRIMAAN TRUST

II – (TABLET)

VARSHA-V C

19.8.16

RAMAYANA CONTEST

SRIMAAN TRUST

III

P.HARIHARASUDAN-II A

 

RAMAYANA CONTEST

SRIMAAN TRUST

III

A.KRISHNA PRIYA-IV D

 

RAMAYANA CONTEST

SRIMAAN TRUST

I

K.BHUVANESHVARI-IX B

 

MUSICAL PERFORMANCE GRADE EXAM IN ELECTRONIC KEYBOARD

TRINITY COLLEGE LONDON

DISTINCTION

K.ABHIJITH-III C

27/8/16

MAHOTSAV

OLD STUDENTS ASSOCIATION

GROUP MUSIC-

----------I

 

 

 

 

 

 

 

 

BRAIN BLAST(QUIZ) –I

 

 

 

 

SURPRISE EVENT –I

 

ORIGAMI-II

 

 

CHANNEL SURFING-III

 

 

 

 

 

 

WORDSWORTH –STORY WRITING  III

 

 

GROUP DANCE  III

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MIXED BAG-JIGARTHANDA-III

 

 

 

 

TITLE EVENT-MR.MAHOTSAV

P.A. AMRITHAVARSHINI-X A

R`HARISH NARAYANAN-X A

R.AKASH-X A

R.PRAKASH –X A

V.SRINIDHI-XI A

MAITHREYI-IX A

 

 

S.BHARATH KRISHNA-XI A

P.ANIRUDH –XII B

 

 

V.SRIRAM-XI A

M.V.RAMANAN-X A

 

S.JAGANNATH-XI A

 

 

G.SABARIESHWARAN-XI A

V.SRIRAM –XI A

S.RATHNESH

MVIJAY

N.SRINATH

 

 

LAKSHMI IYER –XI A

V.SRINIDHI-XII B

 

 

 

P.A. AMRITHA VARSHINI -XA

DHIXITHA.R

SHRESHTA.B

G.SWETHA-X B

G.KAUSHIKRAJ

VISHNU CHANDRAN-IX B

GOKULNATH.S-IX A

SABARIESHWARAN.G-XI A

 

 

 

V.SRINIVASAN-XI A

V.SRIJITH

RAJAVEERABATHIRAN

 

 

 

 

P.ANIRUDH-XII B

 

 

 

 

 

 

 27.8.16

 

ENTHUSIA-2016

SRI RAMAKRISHNA ENGINEERING COLLEGE

CLASSICAL MUSIC-I

N.VENKATESH-XI A

T.M.N.YATINDRA PRAVANAN-XI A

SRUTHI RANJINI-XI B

EKANATH-XII B

3.9.16

ESSAY COMPETITION

SAMSKRUTHA SURABHI

CONSOLAION PRIZE

T.M.N.YATINDRA PRAVANAN-XI A

 

QUIZ COMPETITION

SRIMAD ANDAVAN COLLEGE

II

V.SRINIVASAN-XI A

S.BHARAT KRISHNA-XI A

3.1.17

ROLEPLAY MIKIDS

SIP ACADEMY

I

G.ADHITHYA-V A

 

 

 

III

P.K.AKSHITHA-III C

4.1.17

SUB JUNIOR VOCAL COMPETITION

SRI SATHGURU SANGEETHA SAMAJAN

I

V.S.HARSHITHA SHRI-V A

9.1.17

VISHNU SAHASRANAMAM MASS CHANTING

 

JUNIOR-I

 

 

JUNIOR-II

 

SENIOR-I

 

 

SENIOR-II

 

HARSHITHA SHRI

 V.S.-V A

 

VIKASH-II D

 

RASIKA PRIYA-VI A

SUNDAR-IX A

NITHYASREE-IX A

SANJAY BALAJI-IX A

ARAVINDALOCHANAN-XII A

 

 

6.9.16

WIZ NATIONAL SPELL BEE

 

19TH PLACE IN TN STATE LEVEL GRAND FINALE

 

18TH PLACE

K.SRINITHI-III D

 

 

 

 

S.P.SREE SIDDHARTH-II D

JUNE 2016

JUNIOR VIOLIN CARNATIC COMPETITION

RR SABHA

SILVER MEDAL

R.ANUPSHANKHAR-X B

 

CARE YOUNG SCIENTIST SEARCH

CARE INTERNATIONAL

THINKING HATS-I

 

THINKING HATS-II

 

QUIZ-II

 

 

 

 

 

HAMMEROUT-II

 

HAMMEROUT-III

 

HEADTRIP-II

 

 

 

CHROMOSPLASH-III

 

VEDANTHA NARAYANAN-IV A

 

K.SRINITHI-III D

 

 

S.BHARAT KRISHNA-XI A

ANIRUDH RENGANATHAN-X A

M.V.RAMANAN

 

P.A.AMIRTHAVARSHINI-X A

SHRESHTA.B

 

S.JEGANATH-XI A

V.SHRINIVASAN

N.V.RAGHUL-X A

 

 

 

S.ADHITHYA-II C

 

 

 

 

 

 

DATE

NAME OF THE COMPETITION

ORGANISER

PLACE

NAME OF THE STUDENT

11/10/16

SRI JAY FEST 2016

JAYENDRA MATRICULATION

FANCY DRESS-1

 

 

 

TAMIL ELOCUTION –I

 

 

RAGAM,THALAM,

PALLAVI   -I

 

 

FOLK DANCE- (SENIOR) SPECIAL PRICE – 1

 

 

TAMIL RECITATION –II

 

 

 

 

TOON  TAMASHA – II

 

 

FOLK DANCE (JUNIOR) –II

 

 

 

 

 

 

TAMIL RECITATION (CONSOLATION

 

 

CLASSICAL DANCE(CON SOLATION )

 

 

M. KAVILASHINI UKG A

 

 

V.S.SAI SHRAVAN VIII A

 

S.R. ASWIN SUNDAR IX A

R. PRASANA VENKATESHAN

R.SRIMATHI

K. NITHYASHREE

 

 

K. DEEPA SHREE VIII B

R. SRINITHI

S .VISHWA

N.SUBARNAN

P.BARANI DHARAN

D.RHEMA VIIIA

 

V.LAKSHANA VII –C

P.V.THEJASWINI II-A

 

 

G. DHARSHINI IV - E

 

K.DISHITHA IV –A

G.PRITHUVI IV –A

R.S. GHOPIKA IV –C

R.K SRIDHANYA IV –C

R.ADHYA IV D

V.S.HARSHITHA SRI V A

G. POORNAPUSKALAI

R.M. ARUN SUNDAR V- B

 

 

 

KEERTHANA .R II A

 

 

 

R.JAYA VARSHINI IX B

12/10/16

V IGNITE 2K16

VIGNESH VIDHYALA

POT POURI –I

 

 

 

SOLO SONG  I

 

 

VEDHAM PUDHIDHU –I

 

VEDHAM PUDHIDHU –II

 

JAM –II

 

RANGOLI –II

 

 

 

 

 

 

GENERAL QUIZ –II

 

 

META QUIZ –II

 

 

V. NISHANTH X A

R. VENKATESH XI A

 

 

A.K.SRUTHI RANJAINI

 

 

B. SHRESHTA  X A

 

 

J. ABIRAMI  XI A

 

 

B. SHRESHTA X A

 

K. BHUVANESHWARI XI B

R. VIDHYA LAKSMI

R.MADHUMITHA XI A

 

S.BHARATH KRISHNA XI A

P. ANIRUDH XII B

 

M. V. RAMANAN X A

R.ANIRUDH RENGATHANAN

V.SRIJITH XIA

J.RAJAVEERAPATHRAN XI B

12/10/16

INTER NATIONAL LEVEL OF STORY  WRITING

 

KID WORD FUN –I (CASH AWARD RS 5000)

G. DHARSHINI IV E

2/10/16

VINADI VINA PROGRAM –SOLLUNGAL VELLUNGAL 2K16

NRIAS ACADEMY

VI

R.ANIRUDH RENGATHAN X A

S,BHARATH KRISHNA

2/10/16

SPEECH

DAKSIN BHARATH HINDI PRACHAR SABHA

I

A.     MADHUMITHRA III E

15/10/16

BRILLIANT CBSE MUSIC COMPETITION

ROCK CITY SAHODHAYA

II

R. SRIMATHI IX A

S . VASUNDHARA IX A

R.RENGASRI VIII A

P.PRIYA VARSHINI VIII A

S.R. ASWIN SUNDAR IX A

R.PRASANA VENKATESHAN IX A


 

18/10/16

CAMEL ART CONTEST

CAMLIN

DRAWING AND COLOURING – SPECIAL PRIZE

B.DEEPIKA III B

I.G. NILA V D

 K. S. SMRUTHI X A

G . SHREYA  VB

N. PRANAV IIIC

  G. HAMSHINI

22/10/16

AUROTECHVILLE

AUROBINDO

III (CASH AWARD) RS 1000

N.V. RAHUL X A

N. VENKATESH

M.ROHIT

 

22/10/16

SWAZZ FEST2K16

SWASTIKA SELF IMPROVEMENT

CENTRE

GROUP SINGING – III

 

 

 

 

 

 

 

GROUP SINGING – II

 

 

 

 

 

 

 

 

MUSIC CONSOLATION

SWARNALAKSHMI –VII C

M.S. NITHYSREE –V A

POORNA PUSHKALAI

KAVYA VENKATESHWARI –VIIIA

SRI SAI LAKSHMI –IV D

 

 

 

R.S.GRIHITHAN

R.S.GHOPIKA- IV  C

 

A.S.AARUDHRA – VA

GURU KRISHNA

-          III D

S.J.HARINYA SRI-VI C

 

 

 

K.KEERTHANA-I A

K`PRIYADHARSHINI-III B

22/10/16

7 TH LEVEL ABACUS

SIP ACADEMY

II

G.ADHITHYA-V A

7/11/16

TAMIL SPEECH

INDIAN BANK

I-RS.2000/-

 

II – RS.1500/-

 

III-RS.1000/-

R.RISHI XI B

 

B.SRESHTA –X A

 

A.P.SRINIDHI- XI A

17/10/16

COLOURING AND HANDWRITING

STUDENTS DEVELOPMENT SOCIETY

KALA GAURAV AWARD

U.KRITHYA-VIII B

N.RENGANATHAN- I E

S. DAKSHASRI- IIA

V.KAVIYAH-III C

T.V.MIRTHULA –IV E

K`SIVA RANJANI- VI A

B.SRESHTA – X A

 

15/11/16

TAMBRAAS

TN BRAHMINS ASSOCIATION

DRAWING –II

 

ELOCUTION – III

 

 

 

ELOCUTION  -III

 

 

DRAWING – II

 

 

 

FANCY DRESS – I

 

FANCY DRESS – II

 

CARNATIC MUSIC  - I

 

 

 

A.MADHUMITHRA-III E

 

V.SAI SHRAVAN – VIIIA

 

 

 

P.SANJAY BALAJI – IX A

 

 

G. DHARSHINI –IV E

 

 

 

P.SRI KRISHNA- II E

 

 

K.SRI KRISHNA – I D

 

 

R.S.SWARNALAKSHMI-VII C

 

15/11/16

KARPAGA VINAYAGAR MUSIC

KARPAGA VINAYAGAR

KEYBOARD-III

 

MIRUDHANGAM –CONSOLATION

 

ELOCUTION – II

 

MIRUDHANGAM JUNIOR

S.VIKAASH – IID

 

 

K.SUNDAR –IX A

 

 

 

 

21/11/16

YUGAA-WEALTH OUT OF WASTE

YUGAA

I

 

 

 

 

II

D.HARSHINI- IX B

K. SOUNDHARYA

K.S.PRIYADHARSHINI

 

 

B.SRESHTA- X A

R.DHIXITHA

S.SRUTHI SAMYUKTHA XB

 

15/11/16

INTERSCHOOL COMPETITIONS

RAJAJI VIDHYALAYA

FANCY DRESS III

 

PICASSO PAINTING III

 

MUSIC VOCAL II

 

 

 

 

 

 

 

BRAIN STORM(QUIZ) I

 

 

 

TAMIL SPEECH I

SRIKRISHNA  IIE

 

G.DHARSHINI IV E

 

 

D.BHARATHI SAVITHRI VIII A

R.RENGASHREE

P.PRIYA VARSHINI

V.S. SAI SHRAVAN

T. PRADHUYMNASAGAR

A. SUDHARSINEE

 

M.V.RAMANAN X A

 R.ANIRUDH RENGANATHAN

 

 

B.SRESHTA

6/11/16

PUDHUYUGAM VINA VIDAI VETTAI JUNIOR 

PUDHUYUGAM

II PLACE IN SEMI FINALS

P. ANIRUDH XIIB

S.BHARATH KRISHNA XI A

R. ANIRUDH RENGANATHAN X A

 

DATE

COMPETITION NAME

ORGANISER

PLACE

STUDENTS NAME

2/1/17

ART  COMPETITION

GURUKULAM ART

II

G.DHARSHINI- IV E

11/1/17

INTERNATIONAL SPORTS KNOWLEDGE OLYMPIAD

SOF

SCHOOL LEVEL – I

ZONE LEVEL – 70TH RANK

R.ANIRUDH RENGANATHAN – X A

11/01/2017

PONGAL TOURISM FESTIVAL

JENNY’S ACADEMY

QUIZ-I

 

 

 

COOKING – I

 

 

POT BREAKING – I

 

RANGOLI –II

 

 

DRAWING III

DRAWING  -CONSOLATION

S.BHARATH KRISHNA  XI-A

V.SRIJITH

 

K.BHUVANESHWARI XI -B

R.MADHUMITHA  XI-A

 

R.RISHI    XI –B

 

V.PRATHIKSHA  X-B

N.GAYATHRI X-A

 

A.KAUSHIKRAJ X-B

 

K.S.SMRUTHI X-A

 

31/1/17

DISTRICT LEVEL INTER –SCHOOL QUIZ COMPETITION (GENERAL KNOWLEDGE)

BISHOP HEBER SCHOOL & DINAMALAR

CONSOLATION

J.RAJAVEERAPATHRAN

XI –B

V.SRINIVASAN XI-A

22/01/17

BHAGAVAD GEETHA

EGMORE SAMSKRT SCHOOL

II

V.S. HARSHITASRI

13/02/17

NATIONAL SCIENCE OLYMPIAD

S.O.F

SCHOOL LEVEL-1

GOLDMEDAL

V.S. ANIRUDH VI-A

G.S. HARISH VII-A

13/02/17

UNIVERSAL TALENT SEARCH EXAMINATION

SHAKESPEARE INSTITUTE

DISTRICT – I

 

 

 

 

 

DISTINCTION

 

 

1ST CLASS

 

 

 

 

STATE 1ST ,DISTRICT 1ST ,DISTINCTION .

V.S. ANIRUDH VI-A

S. VASUNDHARA IV –B

K.AMRITHA VARSHINI I-E

 

 

J.JAYAKRIHNA II

A.MADHUMITHA III

 

V.S.DIVYASREE I-B

S.SRUTHI SAMYUKTHA

X-B

S.SESHADRI  X-A

 

 

R.PADMAPRIYA X-A

 

13/02/17

 

RANGOTSAV ART BEAT—NATIONAL LEVEL COMPETITION

 

RANGOTSAV

 

COLOURING –  I (GOT BICYCLE)

 

COLOURING III

 

HANDWRITING III

 

ART MERIT PRIZES

 

HAND WRITING

 

COLOURING

 

 

 

 

 

 

COLLAGE

 

S.K.SRI HAMSHINI  II-B

 

 

T.U. MIRUTHULA IV-E

 

G.HAMSHINI  VI -A

 

 

 

 

S.SUPRIYA  IV-D

 

S.K. PRIYA DHARSHINI V

P.BHARANIDHARAN VII-B

S.NIVEDHA IX-A

B.SHRESHTA  X-A

J.PARVATHI --  I

E.DHARUNESHWAR III-B

 

G.DHARSHINI  IV-E

 

 

 

 

 

13/02/17

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CHINMAYA MISSION GEETHA CHANTING –2016

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CHINMAYA SCHOOL

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GROUP-A

1ST PRIZE

2ND PRIZE

3RDPRIZE

 

 

 

GROUP-B

1ST PRIZE

2ND PRIZE

3RDPRIZE

CONSOLATION

 

 

GROUP-C

1ST PRIZE

 

 

2ND PRIZE

3RDPRIZE

 

GROUP-D

1ST PRIZE

2ND PRIZE

3RDPRIZE

CONSOLATION

 

 

 

 

M.SOWMYA   I-B

K.SRI KRISHNAN I-D

R.SAI ABHISHEK  I-C

K.AMRITHAVARSHINI I-E

 

 

 

A.LAKSHANYA     II-B

S.DHARANISRI     II-A

R.SUPRAJA     III-A

R.KRISHNA VENI IV- D

 

 

 

V.S.HARSHITHASRI

V-A

 

J.KAVISHRI  V-B

S.RAGHUL    VI-A

 

 

V.S. NITHYASREE   IX-A

K.SUNDAR            IX –A

K.AKSHAYA        VIII –A

S.JAYASREE     IX  -A

 

 

 

04/03/17

I.M.O

S.O.F

GOLD

 

 

 

SILVER

 

BRONZE

SHRAVAN SRIRAM V-C

V.S. ANIRUDH     VI –A

SRI  ASHVIKA    VII –A

V.ADHISH

M.G.SREE HARI   VI – A

S.J. YASHWANTH  VI-A

S.PRASANNA VENKATESH

VI -A   

13/02/17

NATIONAL SCHOLAR SHIP 16-17

AIRTEL

----------

TASHVEN  III-C

 

 

 

 

 

28/2/17

ONLINE COMPETITION-RESOLUTION  2017 WRITING CONTEST

WWW.PLOWNS.COM

  I

G.DHARSHINI –IV E

28/2/17

MATH TALENT TEST

ANNA SCIENCE PLANETARIUM

I

CASH AWARD – RS.750/-

M.G.SREEHARI –VI A

 

 

 

II

CASH AWARD-RS.500/-

V.S.ANIRUDH  - VI A

13/2/17

MARRS PLAY 2 LEARN CARNIVAL

MARRS PLAY 2 LEARN

I  -SELECTED NATIONAL LEVEL

TAMIL VENTHAN.R –I D

 

 SPORTS EVENTS

   

DATE

NAME OF THE COMPETITION

ORGANISER

PLACE

NAME OF THE STUDENT

16/7/16

KHO KHO TOURNAMENT U 14 BOYS

ROCKCITY SAHODAYA

WINNERS  I PLACE

S.SHREYAS SRIMAN VIII B

S.VISHWA

N.SUBARNAN

S.SABARISH

B.JANA

T.B.PRAVEEN

S.SUBASH CHANDRA BOSE

R.KARTHIKEYAN

B.SANTHANESH

B. SRIVATHSAN

V.S.SAI SHRAVAN –VIII A

M.V.PRAHALAD –VI A

 

 

U 18 BOYS KHO KHO TOURNAMENT

 

WINNERS I PLACE

M.VIJAY  IX

SUDHARSAN.N  X

B.NAVEEN KUMAR

M.ACCHUDHAN

ANUPSHANKAR.R

M.V. RAMANAN

S.SABARISHAN

HARISH NARAYANAN

J.PRASANTH – XII

N.SRINATH

S.NITHISH ANAND

XI

S.SHANMUGANATHAN – X

 

 

 

U I8 GIRLS KHO KHO TOURNAMENT

 

WINNERS I PLACE

S.SADHANA-VIII A

M.PRITHUVIYAI

YAZHINI.V

V.YAMINI

N.GAYATHRI – X

AKSHAYA SURESH

KRISHNA PREETHA

N.DIVYA PRIYA

V.PRATHIKSHA

P.SUBASHREE

K.S.SMRUTHI

SRIVARSHA.V

 

16/8/16

VOLLEY BALL U17 GIRLSTOURNAMENT

ROCKCITY SAHODAYA

III

S.THARAANI- X B

R.A.PADMAJA

N.GAYATHRI

SRUTHI SAMYUKTHA.S

AKSHAYA SURESH

PRATHIKSHA.A

N.DEIVANAI –XI B

K.SRUTHI

R.VIDHYALAKSHMI

S.KRISHNA VARSHINI

S.PRIYANKA

 

 

VOLLEY BALL U 17 BOYS TOURNAMENT

 

II PLACE RUNNERS

R.RISHI  XI

DEEPAN PRASATH .D

S.S.RAJA GANESH

N.JANARTHANAN- X

T.AKASH

S.SHANMUGANATHAN

A.KAUSHIKRAJ

K.KABILAN – IX

P.SRIRAM

N.SATHYAMOORTHY

M.VIJAY RITHIK

G.K.HARI KRISHNA

S.K.TARUN RAM

MAHESH RANGARAJAN

 

VOLLEY BALL U 14 GIRLS TOURNAMENT

 

II PLACE RUNNERS

G.NITHYASREE- VIII A

D.RHEMA

V.YAZHINI

V.YAMINI

U.VANMATHI

R.RENGASRI

A.KAVYA VENKATESHWARI

3/8/16

HAND BALLTOURNAMENT U 14  GIRLS

ROCKCITY SAHODAYA

III

M.J.NITHYASREE VIII

N.SUDHARSANA

R.MADHURIYA GOPI

V.YAMINI

V.YAZHINI

E.S.SREYAA

S,SADHANA

M.PRITUVIYAI

J.DHARSHINI

N.SRI AISHWARYA – VII

C.SIVA SHANKARI

G.MADHUMITHA

 

09/8/16

KARATE KUMITE

 

 

KATA

KARATE KUMITE DESIGN SCHOOL

KARATE ASSOCIATION OF INDIA

 

II

 

 

I

D. SRINATH  IID

9/8/16

KARATEKUMITE

 

 

KATA

 

III

D. HARISHANKAR IV E

 

KARATE KUMITE

 

I

R.SRIKRISHNA

9/8/16

STATE LEVEL CHILDREN'S CHESS TOURNAMENT UNDER 10

CHAMPIONS CHESS ACADEMY

I

C.K.ANISHKA IIE

9/8/16

KATA

KARATE ASSOCIATION OF INDIA

III

K.MUTHAIYA  II D

9/8/16

MAGICAL ART 2016

DESIGN SCHOOL DRAWING AND PAINTING

III

PRANAV  

9/8/16

MAGICAL ART 2016

DESIGN SCHOOL DRAWING AND PAINTING

III

R.S. ESHWAR  II D

22/8/16

MONTHLY  SWIMMING COMPETITION

RENGA  MATRICULATION

I

SAKTHI HARI VI A

22/8/16

MONTHLY  SWIMMING COMPETITION

RENGA  MATRICULATION

I

NITHILADEVI II E

27/8/16

STATE LEVEL  ARCHERY COMPETITION

EAGLE ARCHERY ACADEMY

I

K. HARI PRAKASH VI A

27/8/16

 

 

I

S. AMRITHA KEERTHANA III E

 

 

 

III

TIRUMAALRAJAN VI A

 

 

 

 

 

26/8/16

UNDER 19 BOYS KABADDI TOURAMENT

ROCK CITY  SAHODAYA

I

D. PRATHYUMNAN XII A

SRI HARI CHARAN

A.ARAVINDHA LOCHHANAN

P. ANIRUDH XII B

N.C.EKANATH

S. RATHNESH

D.AGITH X B

B. NAVEEN KUMAR

R. ANUP SHANKAR

M SUDHARSHAN

M. ACCHUDAN

S. SHANMUGANATHAN

26/8/16

UNDER 19 GIRLS KABADDI TOURNAMENT

ROKCITY SAHODHAYA

I

V. SRINIDHI XIIB

GOMATHI PRIYA DHARSHINI XI B

AKSHAYA SURESH XB

V.PRATHIKSHA

R. VIDHUSHINI

V.S. THARAANI

K. PRIYA DHARSHINI

SATHYA SRI DURGA DEVI

R. A. PADMAJA XA

E .KAREESHMA

P. SUBASHREE

N. GAYATHRI

 

3/9/16

INTER SCHOOL CHESS COMPETITION -UNDER15 MIXED CATEGORY

ROCK CITY SAHODHYA

II

R. ANUP SHANKAR XB

G.K.HARI KRISHNA IX B

R. SUNDARAJAN

S. VASUNDHARA V B

 

3/9/16

INTER SCHOOL CHESS COMPETITION -UNDER15 GIRLS CATEGORY

ROCK CITY SAHODHYA

III

E.KAREESHMA X A

R . JAYA VARSHINI IX B

V.S. MAITHREYI IX A

PRITHUVIYAI VIIIA

 

3/9/16

INTER SCHOOL CHESS COMPETITION -UNDER15 GIRLS CATEGORY

ROCK CITY SAHODHYA

I -BOARD NO 1

C.K. ANISHKA

10/9/16

TRICHY DISTRICT  ROLLER SKATING CHAMPIONSHIP

SRI VIGNESH VIDHYALAYA

SILVER MEDAL

KRITHIKMAHARAJAN I D

11/10/16

 INTER NATIONAL FIDE UNDER 15 BOYS CHESS TOURNAMENT

RAIL WHEEL FACTORY SPORTS ASSOCIATION

I

R. ANUP SHANKAR X B

11/10/16

ROLLER SKATING

ROCK CITY SAHODHYA

RING1 -BRONZE

 

RING  2 - SILVER

 

RING 1  -BRONZE

RING 2 -SILVER

 

RING 1, RING 2-GOLD

 

RING 1 BRONZE

RING 2 SILVER

K. KAREESHMA IX B

 

 

BHRANEETHA IX A

 

 

 

 KRITHIK MAHARAJAN I D

 

 

 

 

K.A. HARI PRAKASH  VI  A

 

 

 

 

DATE

NAME OF THE COMPETITION

ORGANISER

PLACE

NAME OF THE STUDENT

 

12/10/16

UNDER 15 BOYS CATEGORY CHESS

PHOENIX CHESS ACADEMY

IV

R. SUNDAR RAJAN IX B

 

2/10/16

INDIAN BOW UNDER14  30 AND 20 MTRS

TRICHY DISTRICT  ARCHERY ASSOCIATION

GOLD MEDAL

S.R. THIRUMALRAJEN VI

 

 

 

 

 

 

 

S.R. THIRUMALRAJEN VI

23/10/16

HAND BALL TOURNAMENT UNDER 16 BOYS

LIONS CLUB OF TRICHY

III

B.NAVEEN KUMAR X B

B. SRI VISHNU CHANDHRAN IX B

R.S. SRIRAM MOHAN X B

R. ANUP SHANKAR X B

K.V.LOGESH SOORYA PRABU VII A

 M. ACCHUDHAN X A

R.VIJAYA RAGHAVAN VIIA

S.SHANMUGANATHAN X A

M. SUDHARSHAN XB

P. SOORYA SUDHARSHAN X A

R.PRASANA VENKATESHSHAN IX A

 

2/10/16

INDIAN BOW UNDER14  30 AND 20 MTRS

TRICHY DISTRICT  ARCHERY ASSOCIATION

GOLD MEDAL

S.R. THIRUMALRAJEN VI

 

23/10/16

TN STATE LEVEL SCHOOL

AND OPEN KARATE CHAMPIONSHIP 2K16

TN KARATE ASSOCIATION

KATA- II PLACE

 

KUMITE – III

 

 

KUMITE – I

 

 

 

KATA –I

 

KUMITE -I

R.SRIKRISHNA-X B

 

 

 

 

R.S.SHREYAS-

 

 

 

D.HARISHANKAR- IV E

 

 

 

 

 

D.SRINATH -IID

 

 

 

23/10/16

ARCHERY RURAL GAMES 2K16

MAHARISHI VIDYA MANDIR

I

TIRUMAALRAJEN-VI A

 

A.S.AMRITHA KEERTHANA –III E

 

7/11/16

U 15 BOYS CATEGORY  DISTRICL LEVEL OPEN CHESS TOURNAMENT

GOLDEN CHESS ACADEMY

III (5/7)

R.SUNDARRAJAN- IX B

 

15/11/6

DISTRICT LEVEL CHESS TOURNAMENT

AMIRTHA CHESS ACADEMY

X – CASH AWARD -200

 

II- CASH AWARD -1200

 

 

 

R. SUNDARRAJAN –IX B

 

 

R.ANUPSHANKAR –X B

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

21/11/16

ARCHERY

EKALAIVAN ARCHERY ASSOCIATION

II

 

 

I

 

II

 

 

A.S. AMRITHA KEERTHANA- III E

 

 

 

S.R.THIRUMAALRAJEN – VI A

 

 

21/11/16

TRICHY DISTRICT CHILDREN OPEN CHESS TOURNAMENT

TRICHY DISTRICT PHYSICALLY DISABLED CHESS ASSOCIATION

I-                   CASH 2,500

R.ANUP SHANKAR- X B

 

27/11/16

CHESS

FOUR KNIGHTS CHESS ACADEMY  & SRI SAI CHESS ACADEMY

I

 

 

 

 

 

 

I

R. ANUPSHANKAR- X B(6.5/7)

 

 

 

 

 

C.K.ANISHKA(5/5)

 

 

11/12/16

CHESS TOURNAMENT

SAAMRAT’S CHESS ACADEMY

II

E. KAREESHMA(4/5)

 

4/12/16

ARCHERY INDIAN BOWL

RURAL GAMES FEDERATION OF INDIA 2K16

III

 

 

 

 

A.S.AMIRITHA KEERTHANA IIIE

 

19/12/16

 

NATIONAL ARCHERY CHAMPIONSHIP,CBSEDELHI

 

-

A.S AMIRITHA KEERTHANA III E

 

2/1/17

NEC STATE LEVEL CHESS TOURNAMENT

NATIONAL ENGINEERING COLLEGE

IV –CASH AWARD-RS.5000/-

R.ANUP SHANKAR-X B

 

2/1/17

KARATE COMPETITION

DISTRICT SPORTS  KARATE ASSOCIATION

KUMITE –III

KATA – III

D.HARISHANKAR –IV  E

 

2/1/17

U 14 CATEGORYSKATING COMPETITION

ROCKCITY SAHODAYA

RINK 1   -III

RINK II – II

RINK III -III

 

K.A.HARIPRAKASH –VI “A”

 

16/02/17

DISTRICT CHESS TOURNAMENT

LIONS CLUB TIRUVERUMBUR

IST PLACE

 

ANISHKA .C.K     II-E

 

19/02/17

UNDER  11  GIRLS DISTRICT LEVEL CHESS  TOURNAMENT

ROCK FORT CHESS ACADEMY

XIITH PLACE (2/5)

G.POORNAPUSHKALAI V-A

 

02/03/2017

UNDER  11

DISTRICT CHESS TOURNAMENT

STAR CHESS FOUNDATION

15TH PLACE

G.POORNA PUSHKALAI  V-A

 

03/03/17

KHO-KHO TOURNAMENT UNDER 14 BOYS CATEGORY

SIVANANDA BALALAYA

1ST PLACE

(BOYS)

WINNERS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2ND

PLACE (GIRLS)

RUNNERS

S.SUBASH CHANDRA BOSE  VII-C

M.S.NICKHIL   VIII-B

N.SUBARNAN

S.SABARISH

R.KARTHIKEYAN

B.JANA

K.S.SHREYAS SRIRAM

S. VISHWA

T.B.PRAVEEN

B.SRIVATHSAN  VIII-A

RANGASAYEE  VI-B

BHARANIDHARAN VII-B

 

 

 

R.S.NIKHILA VII B

P. DURGA RANI VII C

R. BHUVANESHWARI VI C

S. GIRIJA VI C

K.S. SHREYA VI A

G. RENGASHREE VII  A

S.V.JAYASHREE

J. SHRUTHI GAYATHRI

A.RANGAPRIYA

R.S. SWARNALAksmi VII C

R.S Meera VI B

 

 

                     

 

 

It is not always easy to arrange funds through other external resources, mostly to deal with health care needs. Let's talk about how you can make sure that medications you order online are innocent. Some medicaments are usually used to treat many types of bacterial infections, such as tonsillitis and infections of the nose. One of the most popular medicine is Levitra. A lot of young men know about order Generic Vibramycin online. How you can find thorough information about ? If you have any questions about , check with your dispenser before grab the drug. Usually men who drink excessively like marijuana find it hard to maintain an erection and turn to erectile disfunction remedies. So it's great to know about it. Some drugs may add to sex drive dysfunctions, so its great to ineract with your physician so that the prescription can be tailored to your needs. Ask everyone and he will answer that any medicine has side effects. Sometimes medical conditions or other remedies may interact with Levitra. This drug is for you. Never give it to other humanity even if their complaints to be the same as yours.